Top 250 Thoroughbreds of All-Time

 

The Top 100 Active Rankings are updated every 30 minutes. 

ACTIVE RANKINGS
  - Kentucky Derby 2021
  - Top 100 Active
  - Top 3-year-old fillies
  - Top International
ALL-TIME RANKINGS
  - Top 250 Horses
  - Top 250 Fillies & Mares

Learn how the rankings are calculated and how to vote.

 

12345678910
RankRatingSilksHorse / SireTrainer / JockeyLast Start / Next Start
1
9.78
Secretariat
Bold Ruler
L. Laurin
E. Maple
1st, 1973 Canadian International (G1) View Video
 
2
9.70
Native Dancer
Polynesian
W. Winfrey
E. Guerin
1st, Sar Allow (8/16/1954-R1)
 
3
9.64
Dr. Fager
Rough'n Tumble
J. Nerud
B. Baeza
1st, 1968 Vosburgh Handicap
 
4
9.63
Man o' War
Fair Play
L. Feustel
C. Kummer
1st, 1920 Kenilworth Park Gold Cup View Video
 
5
9.63
Count Fleet
Reigh Count
G. Cameron
J. Longden
1st, 1943 Belmont Stakes View Video
 
6
9.58
Citation
Bull Lea
B. Jones
S. Brooks
1st, 1951 Hollywood Gold Cup
 
7
9.55
Kingston
Spendthrift

 
 
8
9.54
Spectacular Bid
Bold Bidder
G. Delp
W. Shoemaker
1st, 1980 Woodward (G1) View Video
 
9
9.53
Kelso
Your Host
C. Hanford
I. Valenzuela
1st, 1964 Washington D.C. International Stakes (LS) View Video
 
10
9.52
Hindoo
Virgil
J. Rowe,
 
 
11
9.51
Boston
Timoleon
J. Belcher
 
 
12
9.50
Colin
Commando
J. Rowe,
J. Notter
1st, 1908 Tidal
 
13
9.49
Damascus
Sword Dancer
F. Whiteley
L. Adams
4th, 1968 Jockey Club Gold Cup (LS)
 
14
9.49
Affirmed
Exclusive Native
L. Barrera
L. Pincay
1st, 1979 Jockey Club Gold Cup View Video
 
15
9.48
Whirlaway
Blenheim II
B. Jones
G. Woolf
2nd, 1942 Narragansett Championship View Video
 
16
9.47
Tom Fool
Menow
J. Gaver
T. Atkinson
1st, 1953 Pimlico Special (LS)
 
17
9.46
Buckpasser
Tom Fool
E. Neloy
B. Baeza
2nd, 1967 Woodward (LS)
 
18
9.43
Seattle Slew
Bold Reasoning

A. Cordero, Jr.
1st, 1978 Stuyvesant (G3)
 
19
9.41
Hanover
Hindoo

 
 
20
9.41
Forego
Forli
F. Whiteley
W. Shoemaker
5th, 1978 Suburban Handicap (G1)
 
21
9.39
Round Table
Princequillo
W. Molter
W. Shoemaker
1st, 1958 Santa Anita Handicap (G1)
 
22
9.37
Luke Blackburn
Bonnie Scotland
J. Rowe
 
 
23
9.35
War Admiral
Man o' War
G. Conway
C. Kurtsinger
2nd, 1938 Pimlico Special View Video
 
24
9.34
Bold Ruler
Nasrullah
J. Fitzsimmons
E. Arcaro
1st, 1958 Monmouth Handicap (G1)
 
25
9.33Trending Down
Eclipse
Marske
G. Elton
 
 
26
9.33
Swaps
Khaled
M. Tenney
W. Shoemaker
1st, 1956 Washington Park Handicap
 
27
9.32
Cigar
Palace Music
W. Mott
J. Bailey
3rd, 1996 Breeders' Cup Classic (G1) View Video
 
28
9.28
Nashua
Nasrullah
J. Fitzsimmons
E. Arcaro
1st, 1956 Jockey Club Gold Cup
 
29
9.28
Riva Ridge
First Landing
L. Laurin
E. Maple
2nd, 1973 Marlboro Cup Invitational Handicap (G1) View Video
 
30
9.24
Ribot
Tenerani
U. Penco
E. Camici
1st, 1956 Prix De l'Arc de Triomphe (LS) View Video
 
31
9.22
Equipoise
Pennant
F. Hopkins
R. Workman
4th, 1935 Santa Anita Handicap
 
32
9.21
Sysonby
Melton
J. Rowe,
W. Shaw
1st, 1905 Lawrence Realization (G1)
 
33
9.20
Alydar
Raise a Native
J. Veitch
 
2nd, 1979 Carter Handicap (G1) View Video
 
34
9.19
Exterminator
McGee
H. McDaniel
J. Wallace
1st, BriB Allow (6/7/1924-R6)
 
35
9.19
John Henry
Ole Bob Bowers
R. McAnally
C. McCarron
1st, 1984 Ballantine Handicap (G1)
 
36
9.18
Gallant Fox
Sir Gallahad III
J. Fitzsimmons
E. Sande
1st, 1930 Belmont Stakes View Video
 
37
9.18
Sunday Silence
Halo
C. Whittingham
P. Valenzuela
2nd, 1990 Hollywood Gold Cup (G1)
 
38
9.18
Henry Of Navarre
Knightofellerslie
J. Hyland
 
 
39
9.17
American Pharoah
Pioneerof the Nile
B. Baffert
V. Espinoza
1st, 2015 Breeders' Cup Classic (G1) View Video
 
40
9.17
Assault
Bold Venture
M. Hirsch
 
1st, 1946 Preakness Stakes (G1) View Video
 
41
9.15
Northern Dancer
Nearctic
H. Luro
B. Hartack
1st, 1964 Queen's Plate (RS)
 
42
9.13
Duke Of Magenta
Lexington
R. Walden
 
 
43
9.11
Seabiscuit
Hard Tack
R. Smith
J. Pollard
1st, 1940 Santa Anita Handicap (LS) View Video
 
44
9.11
Longfellow
Leamington

 
 
45
9.10
Challedon
Challenger II
L. Schaefer
G. Seabo
2nd, 1939 Kentucky Derby View Video
 
46
9.10
Domino
Himyar
W. Lakeland
 
 
47
9.10
Nijinsky II
Northern Dancer
V. O'Brien
L. Piggott
1st, 1970 Epsom Derby (G1)
 
48
9.10
Point Given
Thunder Gulch
B. Baffert
G. Stevens
1st, 2001 Travers Stakes (G1) View Video
 
49
9.06
Armed
Bull Lea
H. Jones
 
3rd, 1948 Seminole (LS)
 
50
9.05
Zenyatta
Street Cry
J. Shirreffs
M. Smith
2nd, 2010 Breeders' Cup Classic (G1) View Video
 
12345678910
comments powered by Disqus

Top Stories

Best of the Blogs